Czym jest butelka na wino?

Dostępne są różne kształty butelek, które są odpowiednie do przechowywania wina. W wyborze właściwej butelki na wino trzeba kierować się m.in. gatunkiem wina oraz własnymi gustami. Oto najczęściej spotykane kształty butelek na wino:

  • Butelka bordoska (Bordeaux): jej wyróżnikiem są „ramionka” – czyli strefa przejściowa między korpusem i szyjką. Oprócz win ze szczepów Bordeaux do tej szklanej butelki będą pasować również Merlot, Sauvignon Blanc i najróżniejsze wina włoskie.
  • Butelka burgundzka: okrągły korpus butelki burgundzkiej przechodzi subtelnie i płynnie w szyjkę. Butelka ta napełniana jest w szczególności czerwonymi i białymi winami burgundzkimi – by wymienić dla przykładu Chardonnay oraz Pinot Noir – a także Barolo i winami loarskimi.
  • Schlegel: butelki typu Schlegel zbiegają się smukle ku długiej szyjce. Ten typ butelek jest często wykorzystywany do rozlewu niemieckich win typu riesling lub win alzackich, a także reńskich i deserowych.

Dlaczego butelki na wino mają wysklepione dno?

Wysklepienie dna zapewnia lepszą stabilność, co sprawia, że butelka jest bardziej odporna na wyższe ciśnienie. Wysokie ciśnienie wewnętrzne może być spowodowane choćby występowaniem kwasu węglowego, ale także podczas zakorkowywania chwilowo mocno wzrasta ciśnienie. Ten tzw. punt ułatwia ponadto nalewanie, bowiem pozwala lepiej chwycić butelkę. Poza tym na dnie butelki odkłada się osad winny, pozostając tam również podczas nalewania – jeżeli butelka przed degustacją zostanie odpowiednio wcześnie postawiona.

Znalezienie butelki na wino o odpowiednim rozmiarze

Dla butelek na wino przyjęta jest standardowa objętość wynosząca 750 ml. Mamy jednak w asortymencie również mniejsze butelki. Sprawdzą się one świetnie w przypadku szlachetnych destylatów czy oliw. Ale znajdziesz też u nas całkiem spore butelki na wino. Oferujemy choćby półtoralitrową bezbarwną szklaną butelkę w stylistyce Schlegel.

Butelki na wino – różnorodne rodzaje zamknięcia

Tradycyjnie butelki na wino zamykane są korkami. Wykonuje się je m.in. z kory dębu korkowego, drewna lub tworzyw sztucznych. Korek sprawia, że butelka na wino i jej zawartość nabierają wizualnej szlachetności. Oprócz korków w pełni naturalnych znajdziesz u nas również

  • korki wytłaczane z naturalnego granulatu korkowego,
  • korki z tworzyw sztucznych,
  • korki szklane oraz
  • korki z drewnianym uchwytem.

Ale butelki na wino możesz również zamykać hermetycznie kapslami i zakrętkami. Zamknięcia te są higieniczne, łatwe w otwieraniu i tańsze niż korki naturalne.

W dodatku na butelkę można założyć tzw. kapturek termokurczliwy. Pełni on rolę zamknięcia gwarantującego oryginalność produktu, zapewniając swoistą ochronę przed szkodnikami jak mól korkowiaczek.

Jaki kolor mają butelki na wino?

Wino jest wrażliwe na światło. Z tego względu przeważnie rozlewa się je do ciemnych butelek. Pozwala to zminimalizować szkodliwy wpływ promieniowania UV na wino. U nas znajdziesz różne butelki na wino w kolorystyce zieleni antycznej, które zapewniają skuteczną ochronę przed światłem. Ofertę naszą uzupełniają różne butelki na wino z bezbarwnego szkła – idealne do win, które po rozlewie nie dojrzewają.

Należyte przechowywanie wina – tak to się robi

W przechowywaniu wina ważny jest nie tylko dobór właściwej butelki. Wino należy przechowywać zawsze w miejscach ciemnych o stałej temperaturze 10 – 15 stopni Celsjusza. W idealnym przypadku w pomieszczeniu panuje wilgotność powietrza wynosząca co najmniej 50 %.

Butelki na wino zamknięte korkami naturalnymi są tradycyjnie przechowywane w pozycji leżącej, aby nie wyschły i pozostały szczelne. Wina, które nie są przewidziane do dojrzewania w butelkach, mogą być przechowywane również w pozycji stojącej. W tym zakresie sprawdzą się następujące rodzaje zamknięcia:

  • zakrętki
  • kapsle
  • korki z tworzyw sztucznych

Korki spiczaste mające kształt stożka i korki z drewnianym uchwytem są przeznaczone wyłącznie do przechowywania na stojąco.

Zakup idealnej butelki na wino – w Butelki Słoiki

Nasza oferta jest skierowana zarówno do klientów komercyjnych, np. winiarzy i restauratorów, jak i odbiorców prywatnych. Możesz po prostu kupić takie butelki na wino, które Ci się podobają. Przy tym nie musisz martwić się minimalną wielkością zamówienia. Jednakże od określonych ilości cena za sztukę będzie kształtowała się korzystniej.

*Zniżka odnosi się do oszczędności w porównaniu do ceny jednostkowej.